Clubs & in-charge officers

 TEACHERS IN CHARGE OF VARIOUS OFFICES


1. Returning Officer - Dr. Roy P C
2. Asst. Returning Officers
- Dr. Latheesh Kumar A R
- Mrs. Lathadevi T
- Mrs.Rachel Thomas
- Dr.Nirmal K N    

3. Staff Adviser - Dr. P A Mathai
4. Staff Secretary - Mr.Jipson V Paul
5. Staff Editor - Dr. Vijayakumar A R.
6. Arts Club
- Dr.Geetha George
- Dr.Arun Kumar T T
- Mr.Nikhil T J
- Mrs.Greeshma Vasu

7. Marian Magazine
- Fr. Jins N B

8. University Examination
- Dr.Latheesh Kumar A R
- Dr. P A Mathai 

9. UGC
- Dr.Balakrishnan P
- Mr.Jhon Mathai
- Dr. Pramod K S
- Dr.George Mathew

10. IQAC/NAAC
- Mr.John Mathai(Director)
- Dr. P.A. Mathai(Coordinator)
- Mr.Febin Varghese T V
- Mrs.Renie Mathews
- Mrs.Misha T Elias
- Dr.Jisha P Mathai

11. DST / FIST
- Dr. Pramod K S
- Dr. George Mathew
- Dr. Balakrishnan P
12. UBA
- Dr.Balakrishnan P
- Dr.Pramod K S
Dr. George Mathew
- Dr.Ganesh R
- Mr.Sabin Baby
13. RUSA
Dr.Balakrishnan P
Dr.Pramod K S
- Dr.Ganesh R
- Mr.John
- Mr.Sabin Baby
- Mr.Sunil John

14. Literary Club
- Fr.Jins N B
- Dr.Vijayakumar A R
- Dr.Ramesh K G

15. CBCSS Co-ordinators
- Mr.Dileepkumar K K (College Co-ordinator)
- Dr.Nirmal K N(Dept.of Chemistry)
- Mr.Sabin Baby(Dept.of Commerce)
- Mrs.Aiswary Cheriyan(Dept.of Commerce Self Finance)
- Mrs.Elizabeth Varghese(Dept. of BCA)
- Mrs.Soumya T Joseph(Dept. of Economics)
- Ms.Meenu Thara Jose(Dept. of Mathematics)
- Mr.Jayesh George Joseph(Dept. of Physics)
Mr.Dileepkumar K K (Dept. of Political Science)
- Mr.Ramachandran K(Dept. of English)
- Dr.Raji R(Dept. of Botany)

16. Faculty Advisors
- Dr.George Mathew
- Mrs.Gisha T P
- Mrs.Anu  M P
- Mrs.Renie Mathews
- Dr.Gisha P Mathai
- Mrs.Teena Mary Thomas
- Mr.Sunil John
- Mr.John Mathai
- Mr.James Joseph
- Mrs.Merin Ann Ninan

17. Boys Hostel
- Dr.Arunkumar T T(Deputy Warden)
- Dr.Ganesh R
- Dr.Joby N G
- Mr.Anoop C Markose

18. Girls Hostel
- Mrs.Soumya T Joseph
- Dr.Jisha P Mathai
- Dr.Seena Thomas
- Mrs.Jai Thomas

19. MGOCSM
- Mrs.Anitta Elizabeth Mathew
- Ms.Sarah Poulose

20. Placement Cell  & Career  Guidance Cell 
- Mr.Fibin Varghese
- Mr.Sabin Baby
- Mr.Arun S

21. Women Development Cell
- Mrs. Misha T Elias
- Mrs.Jai Thomas
- Mrs.Danya Abraham
- Mrs.Linjiya S

22. Film Club & Drama Club
-  Mr.Sreejith C S
-  Ms.Sarah Poulose


23. Quiz Club
- Ms.Elizabeth Varghese
- Ms.Ambiliy C B

24. IGNOU 
- Mr. John Mathai
- Mr. Jipson V. Paul

25. Open Course
- Mrs.Shibina T
- Dr.Arun Kumar T T

26. Nature & Photographic Club
- Mr.Sabin Baby
- Mr. Nikhil T J

27. N.S.S.
- Dr.Bhagyaraj C
- Mrs. Jisha T.P

28. N.C.C - Dr. Pramod T.S

29. Sports Projects & Infrastructure
- Mrs.Stania Paulose

30. Seminar , Workshop and Research Development
- Dr. George Mathew
- Dr. Balakrishnan P.
- Dr. Pramod K S
- Dr.Jisha P Mathai

31. Grievance Redressal Cell
- Dr. P A Mathai (Co-ordinator)
- Dr.Roy P C(Dept.of English)
- Dr.Arunkumar T T(Dept. of Commerce)
- Mrs.Sujisha Manoop(Dept.of Commerec Self Finance)
- Mrs.Ambily C B(Dept.of BCA)
Mrs.Soumya T joseph(Dept.of Economics)
- Dr.Latheesh Kumar AR(Dept. of Mathematics)
- Mr.Sreejith C S(Dept.of Physics)
- Mr.Jipson V Paul(Dept. of Political Science)
- Mrs.Rachel Thomas(Dept. of Botany)
- Dr.Sanoop A P(Dept. of Chemistry)
- All HODs

32. Alumni Association
- Dr.Pramod K S
- Mr.Anoop C markose

33. Purchase Committee
- Principal
- Bursar
- Superintendent 
- UGC Committee

34. Library Committee
- Mr.James Joseph
- Dr.Ramesh K G
- Mrs.Linjiya S
- Mrs.Anu M P
- Mrs.Sheena George

35. Walk With a Scholar
- Dr.Jayesh George Joseph

36. ASAP & DTH Channel 
-  Dr.Joby N.G

37. Student Supporting Programme Co-ordinator
- Mr.Sabin Baby

38. Nodal Officer (Admission)
- Dr.Ramesh K G

39. Nodal Officer (PFMS)
- Mr.Sabin Baby

40. Anti-Drug Club
- Dr. P.A. Mathai
- Ms.Sarah Poulose

41. Club For Specially Abled
- Mr.Fibin Varghese T B
- Mrs.Jai Thomas

42. Noon Meal Programme
- Ms.Rachel Thomas

43. Disciplinary Committee & Anti-Ragging Committee
- Mr.Sreejith C S
- Mrs.Rachel Thomas
- Dr.Nirmala K N 
- Mr.Ramachandran K
- Mr.James Joseph
- Dr. Pramod K.S.

44. Calicut University Social Service Programme.
- Fr. Jins N B(College Co-ordinator)
- Mrs.Jija Thomas(Chemistry)
- Mrs.Linjiya S(Commerce)
- Mrs.Sofiya George(Self Finance Commerce)
- Mr.Anoop C Markose(BCA)
- Dr.Gisha P Mathai(Economics)
- Mrs.Ambily P J(Mathematics)
- Dr.Joby N J(Physics)
- Ms.Sarah Poulose(Political Science)
- Dr. P A Mathai(English)
- Dr.Raji R(Botany)

45. Admission Committee
- Principal
- All Head of the Departments

46. Planning Forum
- Principal
- Bursar
- IQAC Co-ordinator
UGC Committee
- All Head of the Departments

47. CCEK
- Dr. George Mathew

48. Website
- Mr. John Mathai
- Mr. Laiju George

49. AIASHE 
- Mr.Wilson M.A.

50.Media and Communication
- Mr.John Mathai

51. Master of Ceremony
- Dr.Geetha George
- Mr.James Joseph
- Mrs.Merin Ann Ninan

52.Handbook & Calendar Editor
- Mr. John Mathai
- Dr.Ramesh K G

53.Day Care
- Mrs.Soumya T joseph
- Mrs.Aswathy P R
- Dr.Raji R
- Mrs.Jija Thomas
- Mrs.Anitta Elizabeth Mathew

54.Youth Innovation Programme
- Dr.Jayesh George Joseph
- Mr.Sabin Baby



---------------------------------------  END OF LIST        END OF LIST        END OF LIST---------------------------------------